Emek Sağlık Hasta Yatakları
Etiket Bulutu
hasta yatakları, hasta karyolası, hasta yatakları fiyatı, hasta yatağı, hasta yatakları kiralama, ortopedik hasta yatağıelektrikli hasta yatakları, hasta yatağı fiyat, hasta yatakları imalatı, hasta karyolası imalatı, hastane yatağı kiralama
Partner Firmalar

Firmamızın hasta yatağı imalat sürecinde fikir ve ürün alışverişinde bulunduğu diğer firmaların listesidir.

Hasta Yatağının Bakımı Nasıl Yapılır?

Hastaların çoğu günün çoğunu hastane yatağında geçirir. Bu nedenle hastane yatağının temizliği ve konforu hastanın fiziksel ve psikolojik iyilik halini etkiler.

Hastane yatağı, yatak bir veya iki kişi tarafından desteklenebilir. Hasta yatağı reçete edilirken vücudun mekanizmalarına uymaya özen gösterilmelidir. Hastane yatağı kurarken temizliği kolay ve dayanıklı malzemeler kullanmak önemlidir. Hasta yataklarının yapımında kullanılacak malzemeler;

  • Eldiven
  • Hasta yatağı koruyucu örtü
  • Hasta çarşafı
  • Ara muşamba
  • Ara çarşaf
  • Nevresim
  • Battaniye
  • Yastık
  • Yastık kılıfı
  • Pike

Hasta Yatağının Düzenlenmesi

Ellerinizi yıkayın, kurulayın, eldiven giyin. Hasta yatağı bakımı yapılırken yatak odası penceresi açılarak oda havalandırılır. Hasta yatağının yanına kullanım sırasına göre (yukarıdan aşağıya) temiz yatak bırakılır, yatak koruyucu, çarşaf, muşamba, orta çarşaf, battaniye, nevresim, yastık kılıfı ve katlanmış havlu ile birlikte. Amaç, yatağı kapatmayı kolaylaştırmak ve zaman kaybını önlemektir.

Yatağın kirlenmemesi için çarşaf hasta yatağının yan tarafına doğru hareket ettirilerek yatağın üzerine yerleştirilir. Uygulama kolaylığı için çarşaf çıkarılır, dörde katlanır ve katlanmış halde yatağın başucuna yerleştirilir. Birinci kat yatağın karşı tarafına diğer kat ise ayaklara doğru açılır 

Hastada yastıklama tabakalarının (dekübit) oluşmasını önlemek ve yatağın sağlam olmasını sağlamak için yatak, yatak çarşafının başuçları ve ayakuçları üçgen köşe yapılarak yatağın altına gerdirilir. Gerekirse, yatağın ortasına muşamba döşenir. Muşamba üzerine çarşaf serilir. Yatağın her iki tarafında, muşamba ve çarşaf, gergin olacak şekilde altta birlikte yerleştirilir.

Hastane Yatağının Yapısı

Hastane yatağının fonksiyonel yapısı motor sistemle ilgilidir. Hastane yatağının bir diğer özelliği de tırabzandır. En önemli şey hasta konforunu sağlamak ve hasta güvenliğini sağlamaktır. Hasta sağa ve sola hareket ederken boşluktan düşmemesi durumunda da hasta güvenliği sağlanır. Yatak tasarımları çok çeşitli olabilir.

Klasik yataklardan farkı ortopedik olmalarıdır. Yataklar hastanın vücuduna göre şekillendirilmeli ve çok yüksek veya çok alçak olmamalıdır. Hastalar yanlarında kimse olmadığında rahatlıkla hareket edebilirler. Hasta hastane yatağına getirilmeden önce hastanın doktoruna danışılmalıdır. Hasta yatağı hastanın durumuna göre seçilmelidir.

Havalı hasta yatakları

Hasta Yatağı Nasıl Olmalı?

Hastane yatağının en önemli özelliklerinden biri vücut sıvılarının veya normal sıvıların infüzyonunu engellemesidir. Hasta hareket edemediği için ter içinde yerde yatıyordu. Fiziksel travmanın da etkisi vardır. Yatak yumuşak, tahriş edici olmayan ve pamuklu olmalıdır. Yatak tekerlekleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Tekerlek kırılırsa hasta yataktan düşebilir. Bu nedenle tekerlekler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Hasarlı tekerlekler değiştirilmelidir. Hastanın kolları, bacakları, başı, boynu ve beli sürekli değişiyor olmalıdır. Bu yatak bu sorunu çözüyor. Aynı şekilde hastanın bezini değiştirmek, hastayı sağa sola çevirmek, hastayı beslemek, ilaç almak, arkasına yastık koymak zor olabilir. Evde doğru hastane yatağı seçimi ile tüm bu problemler ortadan kalkar.

Hasta Yatağı Temizliği Nasıldır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hastane yatağı da gelişiyor. Hastane yatağı genellikle uzaktan kumanda ile istenilen konuma getirilir. Hasta yatağını farklı konumlara yerleştirerek temiz, nemli bir bezle temizleyin. Hastanın yatağı en az haftada bir kez farklı yerlere taşınarak temizlenmelidir.

Hasta için en önemli şart hijyenik bir ortamda olmasıdır. Hastanın hijyenik bir ortamda iyileşmesine katkı sağlar. Hasta nevresimi ve yatak örtüsü hasta ile doğrudan temas halinde olduğundan organik ve doğal içerikli ürünler seçilmelidir. Hastane yatağı fiyatları yatağın özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yatak Güvenlik Önlemleri

Yatağın tekerlekleri sayesinde hasta yatakta yatarken hastayı rahatsız etmeden istediği gibi hareket edebilir. Hastane yatakları sıvı geçirmez, hijyenik olarak yıkanabilir ve aynı zamanda leke tutmaz olmalıdır. Hastayı terletmemeli ve nefes alabilir olmalıdır. Yatağa özel tasarlanmış kauçuk regülatör hastayı hiçbir şekilde rahatsız etmez. Hasta güvenliği için yatak tekerlekleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Burada hasta güvenliği söz konusudur.

Yataklar ne çok yüksek ne çok alçak. Hastanın yardımsız ayağa kalkarken düşmemesi çok önemlidir. Böceklerin rahatını sağlamak için gereklidir. Hasta yemek yiyebilmek, içebilmek ve ilaç alabilmek için yatağını hareket ettirebilmelidir. Bu sayede hastaya zarar vermeden işlem yapılabilmektedir. Hasta yatağı fiyatları hastane yatağını modeline ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Hastane Yatağı Nasıl Kiralanır?

Yataklar hastanın durumuna göre kiralanabilir veya satın alınabilir. Yatak kiralama genellikle kısa süreli hastalar için uygundur. Elektrikli yatak seçimi hastayı biraz rahatlatacaktır. Yatak almak isteyenler için pek çok model seçeneği bulunmaktadır. Modele bağlı olarak hasta yatağı kiralama maliyeti değişmektedir.

Felçli veya yatalak hastalar için yatak olmazsa olmazdır. Bu yatak hastanın yaşam kalitesini artırır. Hastanın tedavi süresine göre yatak kiralanabilir veya satın alınabilir. Hastane yatağını kısa süre kullanacak olanlar için yatak satın almak gerekmeyebilir. Bu durumda kiralamak en mantıklısı olabilir.

Rahat yataklar felçli veya yatalak hastalar için en iyi seçimdir. Hastanın hastalığına göre farklı işlevlere sahip yataklar bulunmaktadır. Farklı modeller tercih edilirse fiyat artabilir veya düşebilir. Aynı zamanda yatağın motor gücü de fiyat olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yatak alırken veya kiralarken fiyatı değil, hasta konforunu göz önünde bulundurun.

Normal hastane yatağı ile karşılaştırdığımızda, yataklar fonksiyonel olarak daha büyüktür ve aynı zamanda hasta konforu sağlar. Hasta yatağı modelleri kullanım açısından sade ve rahattır. Hastane yatağının temel amacı hastanın düşmesini engellemek ve hastanın güvenliğini sağlamaktır. Hasta konforunu sağladığı için hasta bakıcı konfor standartları artacaktır. Uzun yıllar yatalak ve bedensel fonksiyon kaybı olan hastalar için bedensel yaralanma kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu ve benzeri durumlarda hasta konforunun sağlanması çok önemlidir.

  
64 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın