Emek Sağlık Hasta Yatakları
Partner Firmalar

Firmamızın hasta yatağı imalat sürecinde fikir ve ürün alışverişinde bulunduğu diğer firmaların listesidir.

Gece Terörü Hastalığında Hasta Yatağı Kullanımı

Gece terörü hastalığı her yaştan insanı etkileyen yaygın bir uyku bozukluğudur. Gece boyunca yoğun korku ve endişeye neden olabilen korkutucu, araya giren rüyalar ile karakterizedir. Gece terörü hastalığı, genellikle uykunun erken evrelerinde meydana gelen kısa ama yoğun korku veren deneyimlerdir. Kısa, ayrı bölümler olarak başlayabilir ve zaman içinde süre ve şiddet açısından kademeli olarak büyüyebilirler. Semptomlar tipik olarak hızlı nefes almayı içerir; Atan kalp; terlemek; titreme veya titreme; yüz, boyun, kollar, gövde veya bacaklarda uyuşma veya karıncalanma ve çığlık atma davranışları gözlemlenir.

İnsanlar genellikle gece terörüne karanlık korkusu olarak atıfta bulunurlar. Tamamlanmış bir gemiye veya belirli karanlık yerlere ilişkin güçlü, mantıksız bir korkudur. Genellikle ergenlik döneminde başlar, ancak üç veya dört yaşında başlayabilir. Gece terörünün artan bağımsızlık duygusu ve terk edilme korkusunun bir sonucu olduğuna inanılıyor.

Hasta yatakları

Gece Terörü Neden Olur?

Gece terörü hastalığı semptomları kişiden kişiye değişir, ancak nefes nefese kalma, titreme, terleme ve kalp atış hızının çarpmasını içerebilir. Bazı insanlar uykuya dalma korkusu yaşayabilir ve olası herhangi bir tehlikeye karşı sürekli tetikte olurlar. Gece terörü şiddetliyse boğulma, kusma ve hatta panik ataklara neden olabilir.

Gece terörü hastalığı tedavi etmek için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. En önemli şey, belirtileriniz hakkında bir doktor veya psikologla konuşmaktır. Tedavi ilaç, bilişsel davranışçı terapi ve hatta hipnoz içerebilir. Gece terörünün geçici bir korku olduğunu ve profesyonel yardım ile kontrol altına alınabileceğini unutmamak önemlidir. Gece terörü, profesyonel yardımla tedavi edilebilen yaygın bir korkudur. Belirtileriniz hakkında bir doktor veya psikologla konuşmanız önemlidir. Bu hastalığı daha rahat atlatabilmek için bir hasta yatağı faydalı olacaktır.

Gece Terörü Ne Zaman Olur?

Gece terörü hastalığı, genellikle geceleri uyuyan bireyleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu bozukluk, özellikle sabahın erken saatlerinde uyumaya çalışırken ortaya çıkan tekrarlayan yoğun korku veya endişe nöbetleri ile karakterizedir. Gece terörü yaşayan kişi korkabilir ve uyuyamayabilir. Etraflarında kimse olmamasına rağmen genellikle izlendiklerini veya tehdit edildiklerini hissederler. Gece terörü dakikalar veya saatler sürebilir ve oldukça korkutucu olabilir. Semptomlar tipik olarak yavaş yavaş başlar ve zamanla kötüleşir, ancak çoğu insan, bol su içmek ve kafeinden kaçınmak gibi kişisel bakım önlemleri dışında herhangi bir tedavi olmaksızın kendi istekleriyle iyileşmeden önce yalnızca birkaç atak yaşar.

Gece Terörü Diğer Adı Nedir?

Uyku terörü olarak da adlandırılan gece terörü hastalığı, uyku sırasında meydana gelen yoğun korku olaylarıdır. Çoğunlukla çocuklar ve genç yetişkinler tarafından yaşanır, ancak her yaşta ortaya çıkabilirler. Gece terörleri iki gruba ayrılabilir. REM ile ilişkili terörler ve REM ile ilişkili olmayan terörler. REM ile ilişkili korkular genellikle uykunun ilk birkaç saatinde meydana gelir ve sıklıkla şiddetli korku veya heyecan içerir.

 Genellikle bir rüyadaymış gibi tanımlanırlar ve insanlar genellikle kaçamadıkları hissine kapılırlar. Genellikle ilaç veya terapi ile tedavi edilirler. REM ile ilişkili olmayan korkular uyku sırasında herhangi bir zamanda meydana gelir ve genellikle daha az korku ve daha fazla kafa karışıklığı içerir. Daha çok güvence ve rahatlatıcı sözlerle tedavi edilirler. Gece terörü hastalığı tedavi etmenin farklı yolları vardır. Hastalık süresince kiralık hasta yatağı kullanmak tedaviye yardımcı olacaktır.

Bazı insanlar uyumalarına yardımcı olmak için ilaç kullanırken, diğerleri korkularını anlamalarına ve kontrol etmelerine yardımcı olmak için terapi kullanabilir. Bu yöntemlerin her ikisi de, terör meydana geldikten hemen sonra başlatılırsa en iyi sonucu verir.

Gece Terörü Önlemenin Yolları Nelerdir?

Gece terörü hastalığı sürecini önlemenin birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, insanların her gece iyi bir gece uykusu çekmesini sağlamaktır. Başka bir yol, insanların korkularını anlamalarına ve kontrol etmelerine yardımcı olmaktır. Bu yöntemlerin her ikisi de bazı insanlarda etkilidir, ancak hepsinde değil.

Gece terörü hastalığı uyku sırasında meydana gelen yoğun korku olaylarıdır. Çoğunlukla çocuklar ve genç yetişkinler tarafından yaşanır, ancak her yaşta ortaya çıkabilirler. Gece terörleri iki gruba ayrılabilir: REM ile ilişkili terörler ve REM ile ilişkili olmayan terörler şeklindedir. REM ile ilişkili korkular genellikle uykunun ilk birkaç saatinde meydana gelir ve sıklıkla şiddetli korku veya heyecan içerir.

Gece Terörü ve REM Arasındaki Bağlantı

Gece terörü hastalığı bir veya daha fazla hızlı göz hareketi sırasında bireylerin yoğun korku yaşadığı bir tür uyku sorunudur. Kişi rüyasında birinin, bir şeyin veya bir varlığın saldırısına uğradığını hissedebilir. Gece terörü genellikle uykuya dalmadan hemen önce meydana gelir ve sabah erken uyanmalar yaygındır. Gece terörü olan insanlar genellikle bu korku nedeniyle gece boyunca uyumakta zorluk çekerler ve gece boyunca sık sık uyanma eğilimindedirler. Gece terörü aşırı derecede korkutucu olabilir ve bireylerde çığlık atma, aşırı terleme, kontrolsüz titreme, şiddetli nefes alma ve dinlenirken bile yüksek tansiyon gibi belirtiler yaşamalarına neden olabilir.

Gece Terörü Kişilerde Görülme Sıklığı Nedir?

Ne yazık ki, gece terörü hastalığı her beş yetişkinden birini etkileyen en yaygın korkulardan biridir. Genetik olduğu düşünülüyor ancak kesin bir nedeni yok. Karanlıkta yalnız kalmak gibi bazı travmatik olaylar veya uyuyan kişinin özelliği tarafından ortaya çıkabilir.

Gece Terörü Tedavisi Nedir?

Gece terörünün tedavisi genellikle ilaç ve/veya terapiyi içerir. İlaçlar genellikle kişiyi sakinleştirmeye ve korkudan kurtulmaya yardımcı olan klonazepam veya diazepamdır. Ancak bu ilaçlar gece terörünün tekrarlamasını engellemez, bu nedenle her gece alınması gerekir. Terapi ayrıca insanların korkularını anlamalarına ve bunlarla başa çıkmalarına yardımcı olmada çok faydalıdır.

 Bireysel veya grup terapileri olabilir ve genellikle çok başarılı olabilir. Önleme, gece terörü geliştirme riski taşıyanlar için anahtardır. Bozukluk hakkında bilgi edinmek ve herhangi bir semptomu yerleşmeden önce belirlemek önemlidir. Korkuyu tetikleyebilecek travmatik olaylara maruz kalmaktan kaçınmaya yardımcı olmak için atılabilecek bazı basit adımlar da vardır. Gece terörü yaşayanlar için zararlı olmadığını ve tedavisinin olduğunu bilmek önemlidir.

Hipnik Kabus Bozukluğu Nedir?

Hipnik Kâbus Bozukluğu veya gece uykusu bozukluğu olarak da bilinen gece terörü, kişinin uykusu sırasında yoğun ve rahatsız edici bir rüya gördüğü bir kâbus türüdür. Gece terörü genellikle geceleri meydana gelir ve yaklaşık beş dakika sürer. En sık olarak üç ila on iki yaş arasındaki çocukları etkiler, ancak yetişkinlerde de olabilir. Gece korkuları genellikle kâbusların daha sık ve şiddetli hale geldiği dört veya beş yaşlarında başlar. Çocuk uyurken kendisine saldıran insanlar veya odalarına giren ürkütücü hayvanlar gibi korkutucu bir şey görebilir. Gece terörü hastalığı, çoğu insanın hayatlarının bir noktasında yaşayacağı yaygın ama son derece korkunç bir deneyimdir. Modern hasta yatakları kullanımı bu hastalığın iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

  
258 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın