Emek Sağlık Hasta Yatakları
Etiket Bulutu
hasta yatakları, hasta karyolası, hasta yatakları fiyatı, hasta yatağı, hasta yatakları kiralama, ortopedik hasta yatağıelektrikli hasta yatakları, hasta yatağı fiyat, hasta yatakları imalatı, hasta karyolası imalatı, hastane yatağı kiralama
Partner Firmalar

Firmamızın hasta yatağı imalat sürecinde fikir ve ürün alışverişinde bulunduğu diğer firmaların listesidir.

Obezite Hastaları İçin Yatak İmalatı Var Mı?

Çağımızın hastalığı obezite, günden güne artan hasta sayısı ile çoğu ülkelerde mücadele edilen bir hastalık haline gelmiştir. Obezite hastaları, fiziksel kısıtlamalar, ağrılar nedeni ile günü çoğu bölümünü yatarak veya oturarak geçirmekteler. Kullanılan yatak için konfor büyük ölçüde önemlidir. Bu sebeple obezite hastaları için özel yatak imalatı vardır. Hastalar çoğunlukla bu hasta yatağını tercih ederek daha rahat ve kaliteli bir yaşam sürebilirler.

Hasta Yatağı nedir?

Çeşitli sebepler ile fiziksel kısıtlamaları olan hasta bireylere özel üretilen yataklara hasta yatağı denir. Tıbbi cihaz olarak da değerlendirilen hasta yatakları, hasta bireyin düşmesini önleyecek korkuluklara sahiptir. Yataklarda ayarlanabilir başlıklar mevcuttur. Yer değiştirebilmesi için ve istenilen yere kolaylıkla taşınabilmesi için özel tekerlekleri vardır. Hasta yatakları hastanelerde kullanıldığı gibi hasta bireylerin sağlığı açısından evler için de üretilen yataklardır. Evinizde yaşayan bir yakınınız eğer yatağa bağımlı bir hastalığa sahip ise, hasta yataklarından satın almanızda hasta için büyük ölçüde yarar vardır. 

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları günümüzde ilerleyen teknoloji ile birçok modelde karşımıza çıkmaktadır. Birçok çeşidi bulunan hasta yatağı modelleri ve modele göre değişiklik gösteren hasta yatağı fiyatları hastanın ihtiyacı doğrultusunda seçilebilir.  Hasta yatakları çeşitleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Elektrikli hasta yatakları: Kumanda ile işlev sağlayan yataklardır. Elektrikli hasta yataklarının tekerleklerinde özel bir fren sistemi bulunur ve tekerlekleri 360 derece dönen tekerleklerdir. Bu sistemle hastanın düşmesini engellemek için önlem alınmış olur. 
  • Manuel hasta yatakları: Bu yataklar el hareketleri ile yönlendirilir. Üç çeşidi bulunur bunlar; trendelenburg, tek taraflı ve iki hareketli manuel hasta yataklarıdır.
  •  Lazımlıklı hasta yatakları: Yatağa bağlı yatan hastanın tuvalet ihtiyacının giderilmesi için üretilen hasta yatağı çeşididir.
  • Şişme hasta yatakları: Yatağın üzerine ya da yere serilen yataklardır. Pompa yardımı ile şişirilerek yatak haline getirilir. Şişme hasta yatakları oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. 

 Hasta Yatağı Nereye Yerleştirilmelidir?

Hasta yatağını hastanın odasına yerleştirebileceğiniz gibi salon, oturma odası gibi daha geniş ortak kullanım alanlarına da yerleştirebilirsiniz. Bu sayede birlikte geçirilen süre daha uzun olacaktır ve hasta kendini yalnız hissetmeyecektir. 

Yaz ayları için pencere yakını alanlar tercih edilebilir. Hem temiz alma bakımından hem hastanın güneş görmesi bakımından pencere yakını doğru tercih olacaktır. Fizik tedavi sırasında hastanın ayağa kaldırılma durumu var ise pencereden dışarıyı görebilmesi de büyük moral olacaktır.

Kış ayları için evin en sıcak olduğu düşünülen odası tercih edilebilir. Böylece hastanın üşütmesi de engellenecektir. Vücut hareketsiz kalacağı için bedensel yoksunluğu olmayan bireylere göre daha fazla üşürler. Bu sebeple yatak konumuna dikkat edilmesi gerekir.

Hasta Yatağı Kiralamak

Hasta yatakları satın alınabileceği gibi kiralanadabilir. Satın alma işlemine göre daha az ücret ödeyerek hasta yatağı kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ancak hastanız uzun süreli kullanım yapacaksa satın almak daha karlı olacaktır. Kısa süreli kullanım için ise kiralamak daha karlı bir seçenek olacaktır. Hastanın sağlık durumuna ve yatağa bağımlı olacağı süredurumuna göre değerlendirme yapmak en doğrusu olacaktır.

Kimler Hasta Yatağı Kullanmalıdır?

Hasta yatakları insan anatomisine uygun olarak üretilmektedir. Fiziksel yoksunluk yaşayan bireyleri tıbbi anlamda desteklemek amacıyla tercih edilmektedir. Bu durumda olan hasta bireyler tarafından kullanılmaktadır. Felçli hastalar, uzuvları olmayan veya geçici süre kullanamayacak hastalar, fiziksel kısıtlaması olan hastalar, cihaza bağlı yaşam sürdüren hastalar, terlemeye veya kan dolaşımına bağlı rahatsızlıkları olan hastalar ya da obezite hastaları sağlık ve konforları için hasta yatakları kullanabilir.

Obezite Hastaları Neden Hasta Yatağı Kullanmalıdır?

Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan çoğu ülkenin yaygın hastalığı olarak bilinen obezite, vücut ağırlığının olması gereken sınırı aşması olarak adlandırılabilir. Obez bireyler 7'den 70'e fark etmeksizin her yaş gurundaki bireylerin muzdarip olduğu bir hastalıktır. Temelinde kötü yeme alışkanlıkları, genetik faktörler, metebolik ve psikolojik hastalıklara bağlı meydana gelebilir.

Bu kimselerin bir kısmının, fazla kiloları sebebi ile bedensel özgürlükleri kısıtlanmıştır ve bu şekilde yaşamını sürdürmektedirler. Obezite bireyler sosyal ortamlardan kaçarak daha çok evde vakit geçirmek isterken bazı kimseler yürümekte, hareket etmekte güçlük yaşadıkları için evde kalmayı tercih ederler. Ev içerisinde de konforlu bir yaşam en doğal hakları olacaktır. Obezite hastaları için en önemli eşya bu kapsamda kullanılan yataklar olacaktır. 

Obez bireyler, özel olarak tasarlanan mekanizma ile hasta yataklarında ihtiyaç duyduğu hareketi, en konforlu koşulda elde edebilir. Obezite hastalarının evde yattıkları süre boyunca ergonomik bir hayat sürebilmeleri için hasta karyolası almaları doktorlar tarafından da önerilir.

Obez Hasta Yatakları 

Obezite Hastaları İçin Üretilen Yatakların İşlevleri

Obezite hastalar için üretilen bu yataklar ile hasta bireyler kolay bir şekilde oturur ya da yatar pozisyona getirilebilir. Asansör özelliği ile hasta yatağı istenildiği şekilde yükseltip alçaltılabilir. Yatakta kullanılan tekerlekler sayesinde yatak ev içerisinde özgürce hareket ettirilebilir. 

Hastanın yatış pozisyonu sık sık değiş­tirilmelidir aksi takdirde vücudunda yaralar meydana gelebilir. Özellikle fazla kilo sebebi ile cildin nefes alması zorlaştığı ve sık terleme sorunları olduğu için yatış şeklinin değiştirilmesi gerekir. Bu işlem hasta yataklarında daha kolay olacaktır. Havalı yatak, hastaların cildine uygulanan basıyı en aza indirip temas oranını azaltır ve obezite hastaları için büyük kolaylık sağlar.

Hasta yataklarında özel anti bakteriyel ürünler kullanılarak yatağın uzun ömürlü olması sağlanabilir. Ayrıca hasta kimselerin enfeksiyon kapmamaları için yatak hijyeni önemlidir. Anti bakteriyel yatak tercih edilmelidir.

Obez Bireyler İçin Hasta Yatağının Avantajları

Diğer yataklara göre son derece dayanıklı ve destekleyici olarak üretilen yataklar obez hastaların gün içerisinde daha kaliteli bir yaşam sürebilmesini amaçlamıştır. Obezite bireyler için özel olarak üretilen bu yatakların avantajları; 

  • Obez hastalar için imalat edilen yataklar fazla ağırlık için dayanaklıdır.
  • Şişme yatak özelliği uzun süreli yatışlarda oluşabilecek yatak yaralarını önler.
  • Obez bireylerin fazla kilolardan kaynaklı yaşadıkları terlemeyi en aza indirir.
  • Hasta yatakları anti bakteriyel özellik ile daha hijyen bir yaşam ortamı sağlar.
  • Tekerlekli sistem sayesinde hastanın yeri değiştirilebilir. Odadan odaya hasta kolaylıkla taşınabilir.
  • Kumanda sayesinde bireyler kendisi ya da hasta yakınları kolaylıkla yatağın pozisyonunu değiştirebilir.

Enfeksiyon ve mikroplara karşı daha dirençlidir. Hasta yatakları diğer yataklara göre daha kolay temizlenir.

Obezite Hastaları İçin Üretilen Edilen Yatakların Fiyatları

Hasta yataklarının fiyatları sahip olduğu özelliklerine ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Kişiye özel üretimlerde fiyat artabilir. Diğer hasta yataklarında olduğu gibi obezite hastaları için üretilen yataklar içinde kiralama seçeneği değerlendirilebilir. Hastanın kilo verme süreci var ise ve kısa süreli kullanım olacaksa hasta yatağını kiralamak daha doğru olabilir. Ancak kişi obezite hastalığı için tedavisini uzun süreli tamamlayacak ise veya yakın zamanda kilo verme durumu yok ise hasta yatağını satın alınması tavsiye edilir. Obezite hastaları için rahatlıkla kullanılabilecek hasta yataklarını çeşitli model ve fiyatlar ile firmamızdan tercih edebilirsiniz. Kaliteli ürünlerimiz sayesinde hastanızın güvenini ve konforunu sağlayabilirsiniz.

  
460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın